Máte nové auto? Pokud je z bazaru a jedná se o „ojetinu“, hrozí vám plno nepříjemných překvapení v podobě zatajených informací. Následkem toho vznikají vysoké pokuty, v případě nehody hotové finanční katastrofy. Pojďte se podívat, na co si musíte dát pozor a co je třeba si ověřit.

Koupit auto a hotovo? Ne!

Zaplacením kupní ceny to pro vás rozhodně nekončí. To, že podepíšete kupní smlouvu ještě neznamená, že rovnou do svého vytouženého automobilu nasednete a odjedete. Toto chování má totiž mnoho úskalí. Kupní smlouvou se totiž stáváte právoplatným majitelem vozu, a to i přesto, že v registru vozidel dosud k přepisu nedošlo. To znamená, že auto ještě nemusí být ve všech ohledech vaše, ale za nehody a další případné potíže s ním spojené již ručíte vy. Dalším rizikem je pojištění. Prodejci vám mohou tvrdit, že auto pojištěné je a dokonce vám předají zelenou kartu. To však ale původnímu majiteli nebránilo povinnou odpovědnost zrušit. V rukou tedy máte papír, který se tváří důležitě, ale ve skutečnosti se jedná o bezcenný cár. Nespoléhejte se tedy na to, co vám říkají v bazaru.

Sežeňte si pojištění hned!

Povinné ručení si můžete opatřit již na místě, kde vůz kupujete. Toto jednání se však týká pouze solidních prodejců. Rizikem se tedy stává nákup u soukromých osob, které tyto služby neposkytují. S výběrem vhodného povinného (i havarijního) pojištění vám pomůžeme. Na trhu existuje obrovský výběr, ovšem která společnost nabízí spolehlivé služby? Obraťte se na nás.

Nezapomínejte na to, že nejlevnější se automaticky nerovná nejvhodnější. Taková odpovědnost může postrádat důležité dodatky. Například nemusí obsahovat havarijní pojištění. Na výhodné nabídky narazíte také přímo v pojišťovnách, které štědře nabízejí různé bonusy a slevy. Výhodným řešením je v tomto případě povinné ručení Allianz.

Pozor na omyly

Lidé se často domnívají, že pokud s autem nejezdí, nepotřebují ho mít pojištěné. To je však obrovská mýlka. Každý automobil označený státní poznávací značkou, která je evidována v registru vozidel, musí být ze zákona pojištěný. I kdyby vaše auto stálo tzv. „na špalkách“, nikoho to ve skutečnosti nezajímá. Pokud s autem opravdu nejezdíte, je vaší povinností značky odnést do depozitu a za rok se rozhodnout, co se s vozem bude dít dál.

V případě, že na váš prohřešek přijde Česká kancelář pojistitelů, hrozí vám pokuta až ve výši 40 000 korun. A to není vše. V případě, že ČKP dohledá počet dní, kdy auto pojištěno nebylo, můžete zpětně doplácet za každý neuhrazený den až 93 korun. I v případě, že auto „pouze“ převážíte z bazaru domů a zastaví vás policie, jste povinni předložit platnou zelenou kartu. Když ji nemáte, můžete zaplatit 1 500 až 3 000 korun. Proto nepodceňujte zákonnou odpovědnost vozu a nespoléhejte na dobré slovo.

Zdroj: https://automix.denik.cz

Mohlo by vás také zajímat:


Zdroj: https://automix.denik.cz/reklama/koupili-jste-si-nove-auto-bez-povinneho-ruceni-nevyjizdejte-20190204.html