Za své jednání neseme odpovědnost. Když na naši chybu doplatí někdo jiný, dostaneme se do nepříjemné situace, ze které může pomoci pojištění odpovědnosti za újmu. Jaké formy této pojistky existují?

Odpovědnost za škodu v běžném občanském životě

Prasklá hadička přívodu vody k umyvadlu, nešikovná otočka s batohem na zádech v obchodě nebo pád na křehkou dámu při běhu po eskalátoru – a je „vyděláno“. Všechny tyto případy by mělo krýt pojištění odpovědnosti za škodu, kterému se lidově přezdívá „pojistka na blbost“. Odpovědní nejsme jen za sebe, ale i za své nezletilé děti či domácí mazlíčky. Některá pojištění se musejí sjednávat povinně ze zákona, zbytek je čistě na nás. Například řidiči nesmějí vyjet na silnici bez povinného ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Nehoda na jízdním kole nebo na lyžích může také způsobit vysokou újmu, ale pojištěni na ni být nemusíme.

Nejčastější formou této pojistky je pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě. Doplňkem může být pojištění škody, kterou způsobíme zaměstnavateli.

Zdroj: celý článek na dTest: https://www.dtest.cz/clanek-5613/vyplati-se-pojistit-si-odpovednost-za-ujmu

Pravděpodobnost škody druhé osoběPříklady nejčastějších odpovědnostních škod z každodenních činností

  • Škody způsobené běžným provozem domácnosti: Vyplavení prostor z důvodu přetečení vody, požáry, poškození cizí věci z důvodu neopatrnosti apod.
  • Škody způsobené při rekreaci a sportu: Srážky cyklistů, lyžařů, bruslařů s třetí osobou nebo předmětem, poškození majetku třetích osob sportovním náčiním, rozbití skleněné výplně
  • Škody způsobené dětmi a zvířaty: Rozbitá okna nebo předměty, zranění důsledkem neopatrného chování, zadávení drůbeže psem, pokousání, poškození cizích předmětů zvířetem
  • Škody ve veřejných prostorách: Nechtěné zavinění pádu a poškození předmětů, poškození majetku ve školách, restauracích, kulturních zařízeních, galeriích, dopravních prostředcích apod

Zdroj: http://www.penize.cz/pojisteni-odpovednosti/296352-pojisteni-odpovednosti-podcenujeme-skody-muzou-jit-do-milionu

 

Odpovědnost za škodu způsobenou zaměstnavateli

Pokud způsobíte při plnění pracovních povinností svému zaměstnavateli škodu, je zaměstnavatel oprávněn žádat po Vás její náhradu, a to až do výše 4,5 násobku Vašeho výdělku, v některých případech i vyšší. Ať už nechtěným pohybem shodíte ze stolu počítač, ztratíte svěřený služební telefon nebo při výkonu zaměstnání někoho zraníte, chrání Vás v podobných nenadálých situacích pojištění odpovědnosti zaměstnance.

Pojištění je určeno všem zaměstnancům podle zákoníku práce, příslušníkům vybraných bezpečnostních sborů, vojákům z povolání.

Jaké výhody nese toto pojištění a co získáte si přečtěte v tomto článku.

Tíží Vás některé z těchto palčivých témat? Společně ho můžeme vyřešit.

Ing. Michal Grygar – michal.grygar@ovbmail.cz