Zdroj: www.businessinfo.cz

Chystáte se prodat nebo koupit byt, dům či pozemek? Pak nezapomeňte, že daň z nabytí nemovité věci nově zaplatí kupující.

Novela loni prošla legislativním procesem, v srpnu ji podepsal prezident Miloš Zeman. Sazba daně zůstává na čtyřech procentech, ačkoli se v Senátu objevovaly návrhy na její snížení.

Někteří zejména pravicoví zákonodárci chtěli daň z nabytí nemovité věci (DNNV) úplně zrušit, přestože jde v podstatě o návrh ministra financí Nečasovy vlády Miroslava Kalouska, který Babišův rezort pouze oprášil.

Vláda od novely očekává větší transparentnost dosud nejasného zákona i lepší výběr DNNV. „Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z majetkových daní, jež jsou vždy svým charakterem úzce spjaty se samotným majetkem, má být logicky poplatníkem ten, kdo nemovitou věc nabývá,“ zdůvodnili novelu právníci ministerstva financí.

Celý článek na: businessinfo.cz

Co to ovšem znamená pro kupujícího?

Nejen že kupující nemusí získat hypotéku ve 100% výši hodnoty nemovitosti, navíc musí počítat s vyššími výdaji na pořízení bytu či domu právě z důvodu další nákladové položky, tedy daně.

Nemáte vlastní úspory? Nevytvořili jste si rezervu, kterou byste použili právě pro tyto účely? Máte další úvěry, které Vám brání v získání hypotéky?

Pak doporučujeme přečíst následující články:

Vybraná ustanovení nového zákona

Ing. Michal Grygar, michal.grygar@ovbmail.cz, tel: 734 805 344