Děti a kapesné

Začal školní rok a vaše dítě se dostalo opět mezi své spolužáky. Začíná období spousty otázek, které se týkají zejména financí:

  • Tati, mami, jaké kapesné budu dostávat?
  • Proč mám kapesné menší než moji spolužáci?
  • Proč mi nekoupíte nový telefon?

Máte představu, jak správně výši kapesného svému dítěti nastavit a od kdy je vhodné učit děti s penězy hospodařit? Projděte si pár rad, které přinášíme a ulehčete si rozhodování.

 

Zodpovědnost

Děti zkrátka nemají ponětí, „odkud se peníze berou“ a jaká je jejich hodnota. Pokud je chcete naučit hospodařit, je třeba začít jim kapesné dávat, ovšem za určitých podmínek. Předejte jim také zodpovědnost a přimějte děti, aby si za kapesné například kupovaly svačinu nebo jiné důležité položky. Získají tak povědomí o hodnotě peněz a uvidíte sami, že po čase také přijdou na to, že nemohou vše hned utratit, jelikož zůstanou „hlady“.

 

Vlastní konto

U větších dětí lze hospodaření s penězy učit formou dětského konta. Již osmiletému dítěti můžete zřídit vlastní kartu. Jako rodič budete mít přehled o všech výdajích a pohybech na kontě a dítě tak získá představu, jak to v opravdovém světě funguje. Posílejte kapesné na účet, dohodněte se s babičkami, aby peníze na narozeniny nebo svátek rovněž posílaly na účet svého vnuka. Poté si se svou ratolestí sedněte a vysvětlete mu, jak kartou platit, kolik mu zbývá peněz na účtě, jak šetřit atd.

 

Lepší dříve, než pozdě

Kdy tedy s finanční gramotností u dětí začít? Rozhodně co nejdříve. Je snadnější s malým dítětem řešit 10 korun, než s dospívajícím (a co hůř dospělým) diskutovat o dluzích, jak z nich ven, nebo dokonce vysvětlovat, co je osobní bankrot. Chcete-li s dítětem v tomto směru pracovat formou hrou, využijte on-line zábavnou výuku MOJE FAMILIE. Hra plná legrace, ale také odpovědnosti, která naučí školáky a studenty středních škol hospodařit s penězi. Pracujte s rozpočtem rodiny, dejte stranou peníze na jídlo a další položky. Uvidíte sami, jak se vám povede.

Pokud s financemi potřebujete poradit vy, dospělí, obraťte se s důvěrou na nás