Finanční gramotnost je mladým cizí. Vybrat ze dvou úvěrů ten lepší nezvládnou

Finanční gramotnost – tak v té se Češi nijak nezlepšují ani výrazně nezhoršují. Podle průzkumu, který provedla Česká bankovní asociace, dosáhli Češi v letošním srovnání výsledku 56 bodů ze 100, což je průměrný výsledek. Oproti předchozím rokům se však přece jen něco obrací k lepšímu. Lidé si začali více spořit.

Nejohroženější jsou ti nejméně vzdělaní

Oproti výsledkům z roku 2017 došlo ke zlepšení o 1 bod, tedy z 55 bodů na 56, což není výrazné zlepšení. U generace ve věku 18–29 let a 30–44 let jsou výsledky ještě slabší než tento výsledek. Ačkoli tedy byla výuka finanční gramotnosti na střední školy zavedena již v roce 2009 a do rámcových vzdělávacích programů základních škol byla zařazena v roce 2013, na výsledcích a znalostech studentů se to zatím neodráží.

Znamená to například, že mladí lidé, kteří vycházejí střední školu, si mnohdy neumí porovnat parametry jednotlivých půjček a zhodnotit, jestli je pro ně výhodnější úvěr s úrokovou sazbou 10 % ročně nebo 1 % měsíčně. Tuto otázku dokázalo správně zodpovědět jen 38 % dotázaných. A často Češi neví, jakým způsobem jsou pojištěny jejich vklady v případě peer-to-peer poskytování půjček. Pouze 44 % ví, že tyto vklady nejsou nijak pojištěny.

Nejohroženější skupinou však i nadále zůstávají lidé se základním vzděláním nebo ti, kteří mají výuční list. Svými znalostmi dosáhli v průzkumu pouze na 50 bodů ze 100.

Pokud vás zajímá:

  • kolik lidí má finanční rezervu,
  • jak dlouho by lidé bez příjmu udrželi stejný životní styl,
  • jak je to s naspořením 1,5 mil. Kč,

… pak si přečtěte celý článek zde: https://www.mesec.cz/clanky/financni-gramotnost-je-mladym-cizi-vybrat-ze-dvou-uveru-ten-lepsi-nezvladnou/

Jaké jsou tedy možnosti ohledně finanční gramotnosti?

Zábavná edukativní hra pro děti

I když se finanční gramotnost zavedla do škol v roce 2009, jedná se pouze o střední školy. A ruku na srdce, výsledek není nijak valný. Dle našeho názoru je třeba začít již u malých dětí, které nemají potuchy, kde se peníze berou, jak je třeba s nimi hospodařit a že rodinný rozpočet bývá omezený. Vzdělávat ovšem děti v tak těžkém oboru je velmi náročné. I zde tedy platí „škola hrou“, což umožňuje projekt společnosti OVB Allfinanz, která myslí i na ty nejmenší a jejich vzdělávání. Zmiňovaným projektem je „Moje Familie“ – interaktivní on-line hra, ve které žáci ovládají čtyřčlennou rodinu a cílem je, aby se děti naučily hospodařit s rodinným rozpočtem. V České i Slovenské republice se projektu zúčastnily už desetitisíce žáků ve stovkách škol. Více o této hře včetně toho, jak hru získat, najdete v našem článku.

Začněte vzdělávat sami sebe

Finančních produktů (ať už se jedná o pojištění, hypotéky, spoření atd.) je na trhu nepřeberné množství. Podle čeho tedy poznat, která úroková sazba je vhodná, jak nejefektivněji spořit, nebo jak nejlépe zajistit příjem nebo ochránit majetek? Ideální varianta je financím rozumět. A v tom vám můžeme pomoci. Díky propracovanému vzdělávacímu systému vám pomůžeme:

  • zorientovat se ve všem,
  • získat aktuální informace z trhu,
  • vyřešit efektivně situace, do kterých se vy sami dostanete (spoření pro děti, zajištění majetku, vlastní bydlení…),
  • nabídnout pomoc svým blízkým.

A co víc, jakmile se budete umět ve světe financí orientovat a získáte potřebné zkušenosti a certifikace, zajistíte si další příjem. Velice rádi vám v začátcích pomůžeme a budeme vám oporou.

Kontaktujte nás: Michal Grygar, tel: 734 805 344, michal.grygar@ovbmail.cz

Nechejte to na nás

Uznáváme, finance nejsou pro každého. A proto to můžete celé nechat na nás. Vyberte si svého poradce, kontaktujte ho a proberte s ním všechny možnosti.