Hypotéka? UŽ!

 

Zvažujete nové bydlení, rekonstrukci nebo refinancování? Pak vůbec neváhejte!

Již od začátku března začaly banky zvyšovat sazby úvěrů na bydlení. Začátek roku byl totiž rekordní, celkem se sjednalo 8 380 hypoték v celkovém objemu 24,942 mld. Kč a ani stavební spořitelny nezůstaly pozadu s objemem 65,4 mld. Kč. Navýšení sazeb bylo tedy více než jasné…

 

Co nás tedy čeká?

Vzhledem k současné situaci způsobené pandemií COVID-19 je budoucí vývoj ekonomiky nejistý. Zájemci o úvěry jsou pro banky čím dál více rizikoví, stejně tak odhadování ceny financovaných nemovitostí je mnohem opatrnější ze strany bank. Klientům je tedy nabízena jak delší fixace úrokové sazby, tak pojištění schopnosti splácet. Bohužel jsme nyní nejspíš postaveni před několikaleté zdražování hypoték a těžší podmínky pro získání úvěru.

 

Co navíc prodražuje bydlení?

Zdá se vám, že rostou také ceny bytů? Ano, máte pravdu. Jedním z důvodů jsou rovněž zvyšující se ceny pozemků. Na ty tlačí převyšující poptávka nad nabídkou, rostoucí zájem Čechů o chaty a chalupy, málo vhodných pozemků pro výstavbu, což developery nutí využít volné drahé plochy, které se promítnou do ceny bytů.

 

Co to všechno znamená pro klienty?

Jestliže máte v plánu nové bydlení, rádi byste rekonstruovali nebo snížili své výdaje na splátky úvěru refinancováním, neváhejte ani minutu. Úrokové sazby se zvyšují každým dnem. Neměnící se situace způsobená COVID-19 nutí spoustu zaměstnavatelů propouštět a zkracovat úvazky, podnikatelé jsou vystaveni omezení svých služeb. Toto vše je pro banky velmi rizikovým faktorem, získat úvěr tedy nemusí být tak snadné, jak v minulosti bývalo. Vybrat si tedy vhodný produkt by tedy nyní mělo být vaší prioritou číslo 1.

 

Jak banky hodnotí vaše příjmy?

Pro banky je nejzásadnější vaše schopnost úvěr splácet. Vyžádá si potvrzení zaměstnavatele o výši příjmů, daňové přiznání, pokud jste podnikatel, výměru dávek od České správy sociálního zabezpečení, případně rozhodnutí soudu (přiznané výživné). Žádáte-li o úvěr ve výši 80 % zástavní hodnoty nemovitosti a vaše příjmy jsou nízké, vaše žádost o hypotéku bude zamítnuta. Kromě příjmů jsou posuzovány také zdroje vašeho výdělku, stabilita příjmu a další faktory, které mohou celou situaci zkomplikovat.

 

Nevyznáte se v nabídkách a nevíte si rady?

Víme, že orientovat se ve všech produktech, které momentálně trh nabízí, je náročné, pro některé téměř nemožné. Věnujte se sobě, rodině, svému businessu a tuto oblast nechte na nás. Jsme schopni využít veškeré dostupné aktuální informace z trhu a pomůžeme vám vybrat takový produkt, který bude nejlépe vyhovovat vašim finančním možnostem. Stačí nás kontaktovat a dohodnout si (on-line) schůzku.

 

Ing. Michal Grygar / +420 734 805 344 / michal.grygar@ovbmail.cz

 

Zdroj: