Hypoteční úvěr je nejdelším závazkem, který si lidé ve svém životě sjednávají. Nová regulace ze strany ČNB způsobila, že mnoho lidí na nemovitosti v hodnotě několik milionů korun již nedosáhnou. Určitě jste zaznamenali, že od  1.10.2018 vstoupila tato regulace v platnost.

Podle nové regulace může žádající o hypotéku dávat maximálně 45 % z čistého měsíčního příjmu na splátky všech úvěrů a objem všech úvěrů nesmí přesáhnout 9násobek čistého ročního příjmu. A aby to nebylo tak jednoduché, banky mohou půjčovat do 80 % odhadu nemovitosti. (do 90 % na vyjímku).

Dále se stále zvyšuje úroková sazba, která se již v letošním roce zvýšila po třetí a s dalším navýšením do konce roku můžeme počítat, což samozřejmě vede ke zdražení hypoték i půjček.

Proto podle mého názoru by lidé, kteří mají hypoteční úvěry před fixací, měli tyhle úvěry refinancovat co nejdřív. Banky umí připravit refinancování až rok dopředu a dokonce některé i dva roky a tímto ušetří nemalé peníze.

Česká národní banka varuje finanční domy před neuváženým přebíráním držitelů hypoték, kteří budou mít možnost se svým dříve získaným úvěrem přejít do jiné banky. Pro tento proces platí od října nové limity pro poměr příjmů a celkového zadlužení, když klient žádá také o navýšení celkového úvěru.

Platí, že pokud je úvěr refinancován bez navýšení, nežádáme, aby banka všechny parametry žadatele nově zkoumala. Přesto očekávám, že banky i tak budou prověřovat schopnost žadatele o úvěr splácet.

Ceny nemovitostí rostou a získat hypotéku je stále složitější. Jednou z možností, jak se vysněnému vlastnímu bydlení přiblížit, může být stavební spoření. Pro mnoho budoucích zájemců o hypotéční úvěr se stavební spoření často stává prvním krokem před samotnou žádostí o hypotéku. Jejich cílem je naspořit požadovaných dvacet procent hodnoty pořizované nemovitosti. Šanci přivést ke stavebnímu spoření nové zájemce si uvědomují i stavební spořitelny, ty začaly lákat budoucí klienty na atraktivnější zhodnocení vkladů nebo na odpuštění poplatků za uzavření smlouvy a vedení účtu. Výhoda státního příspěvku i lepší zhodnocení.

Pokud hledáte nové bydlení nebo vám končí fixační období a nebo se jen chcete  informovat ohledně financování svého vysněného bydlení, neváhejte mě kontaktovat na čísle +420 603 303 007.

Velice rád Vám předám své dlouholeté zkušenosti, které jsem získal za svou 6 letou dobu co podnikám v oblasti financí a za tuto dobu jsem pomohl se zařízením jak hypotečního úvěru, tak i refinancování nejednomu klientovi.

Miroslav Grygar – oblastní vedoucí, miroslav.grygar@ovbmail.cz

Zdroj: finance.cz, penize.cz