Zvažujete hypotéku? Chystáte se letos refinancovat za výhodnějších podmínek? Výborné rozhodnutí. Přestože došlo k několika zásadním změnám na přelomu roku a na jaře, banky opět zlevňují.

Zdroj: Hospodářské noviny

  • Podle statistiky ministerstva pro místní rozvoj se velmi dařilo menším bankám: Monetě, Sberbank, Wüstenrotu.
  • Zvítězila Česká spořitelna, naopak Komerční banka a Raiffeisenbank zaostaly za výsledky loňského roku.
  • Podle analytiků jsou banky pod tlakem sílící konkurence a přistoupí ke snížení úrokových sazeb na úkor svých marží.

Zájemci o koupi bytu nebo domku v současné době získají peníze výhodněji než v posledních měsících. Od přelomu roku hypotéky kvůli novým omezením podražovaly, teď úrokové sazby začaly klesat. Důvodem je souboj o tržní podíly, které banky po pohledu na letošní výsledky potřebují bránit nebo navýšit.

Právě první čtvrtletí podíly na trhu zamíchalo. V reakci na to už minulý týden zlevnila hypotéky Air Bank a ode dneška jdou úroky dolů v Hypoteční bance, UniCredit Bank a Wüstenrotu. Podle expertů, kteří trh dlouhodobě sledují, se brzy přidají další banky. Ve hře jsou nejen noví zájemci o bydlení, ale i rekordní počet klientů, kterým letos bude končit sjednaná sazba a mohou přejít zdarma k jiné bance.

Celý článek zde.

Co je vlastně hypotéka

Hypotéka je nejvýhodnější (a často jediný) způsob, jak získat prostředky na financování vlastního bydlení, když úspory nestačí. A ty stačí málokomu. Díky tuhému konkurenčnímu boji dnes existuje široká škála hypotečních úvěrů, které vzájemně odlišuje nejen jejich výše, doba splácení, délka fixace a možnost předčasného splacení či výše LTV (loan-to-value ratio), ale také způsob výpočtu úrokové sazby (klasické hypotéky s pevnou úrokovou sazbou fixovanou na několik let dopředu i variabilní hypotéky s plovoucí neboli floatingovou sazbou), účelovost (hypoteční úvěr určený výhradně na koupi, stavbu nebo stavební úpravy nemovitosti a proti němu neúčelová americká hypotéka) či výše poplatků, které jsou se zřízením hypotečního úvěru a jeho následným umořováním spojené. Na trhu vždy najdeme také celou řadu akčních hypotečních nabídek, které v pravidelně sledujeme a informujeme vás o nich.

Víte, proč jsou hypotéky stále populárnější? Tušíte, kdo může o hypotéku požádat a co může být hypotečním úvěrem financováno? Co byste měli vědět před vstupem do hypoteční banky? Jak dlouho splácet a jak si vybrat tu „pravou“ banku? Otázek kolem hypoték je nespočet. Plno informací si můžete přečíst, ovšem co je nejlepší pro vás, to vám může sdělit finanční poradce.

Konsolidace

Zatěžují-li vás však jiné půjčky a úvěry, získání hypotéky nemusí být snadné. Jednou z případných možností může být konsolidace. Co vlastně „konsolidace“ znamená, jaké jsou její výhody, na co si dát pozor a jaké jsou možnosti, to si můžete buď v hrubých obrysech přečíst v našem článku, nebo raději osobně probrat se svým poradcem. Ten s vámi prokonzultuje konkrétní varianty šité na míru dle vašich potřeb a přání.

Michal Grygar, michal.grygar@ovbmail.cz, 734 805 344

Pár minut vašeho času

Vyčleňte si přibližně půl hodinu vašeho času. Rád s vámi proberu vaše potřeby a spolu najdeme to nejlepší řešení.