Rodinný rozpočet vs. Vánoce

 
Letošní rok je velmi náročný. Nečekaná situace s pandemií přivodila spoustu osobám přerušení podnikatelské činnosti, nutnost nastoupit na ošetřovné, ztrátu zaměstnání, snížení příjmů… Ruku na srdce – vládní příspěvky tyto způsobené díry v rodinném rozpočtu rozhodně nezachránily. A co víc, přišly Vánoce. Další nemalá položka, která zahýbe našimi úsporami, pokud nějaké máme.
 
Mnoho rodin nedostatečný příjem a nevelké výdaje – zejména ty vánoční – řeší půjčkami. Ty pokryjí vysoké náklady na pořízení vánočních dárků. Málokdo už ovšem myslí na to, že půjčky / úvěry jsou dlouhodobého charakteru a budou tedy rodinný rozpočet zatěžovat následujících několik let.
 
Ve chvíli, kdy si takovou půjčku či úvěr vyřizujeme, většinou myslíme jen na to, jak rychle peněžní prostředky získáme a výši úroků již nehodnotíme.  Jak tedy z dluhové pasti ven? Jak se vyvarovat problému splácet a upadnutí do exekuce?
 
1.     Vyhledejte odborníka, který je schopen pomoci.
2.     Projděte s vašim poradcem veškeré vaše půjčky a úvěry.
3.     Váš poradce vám navrhne vhodný způsob, jak půjčky a úvěry konsolidovat či refinancovat.
4.     V případě, kdy je konsolidace / refinancování možné, „získáte“ nižší splátky případně delší dobu splácení, tzn. určitou úlevu vašemu rodinnému rozpočtu.
 
Nenechte Vánoce a nečekané situace narušit chod vašich financí. Obraťte se na svého finančního poradce a najděte to nejvhodnější řešení odpovídající vašim potřebám.
 
Pohodové vánoční svátky přeje Michal Grygar.