Žhavé novinky v hypotékách

Sledovat veškeré novinky, které se týkají hypoték, je nemyslitelné, pokud nejste právě z oboru. Jak má tedy člověk vědět, zda na hypotéku dosáhne či nikoliv? Rostou nebo klesají úrokové sazby? Jaké možnosti mají mladí lidé, kteří chtějí bydlet a zvažují, jak financovat? Na tyto otázky vám odpovíme níže v rámci aktualit týkajících se právě bydlení a jeho financování.

 

Hypotéka na první byt bez přirážky za překročení 80% hranice LTV

Česká spořitelna reaguje na problém s nedostupností hypotečních úvěrů pro klienty, kteří si chtějí pořídit své první bydlení. Přichází s nabídkou „První byt“. Získat peníze na pořízení nemovitosti je stále složitější. Začalo to tím, že banky dostaly doporučení od ČNB poskytovat úvěrové financování pokrývající pouze 80 % hodnoty nemovitosti (LTV). Zbývajících 20 % si musí klient zajistit sám. Ve výjimečných případech je sice možné získat hypotéku kryjící až 90 % hodnoty nemovitosti, ale úvěr je zpravidla o půl až jeden procentní bod dražší.
Vedle toho se banky musí řídit také druhým doporučením ČNB, které říká, že celková suma měsíčních splátek úvěrů (včetně zamýšlené hypotéky) nesmí překročit 45 % příjmů žadatelovy domácnosti a celková suma dluhů nesmí být větší než 9násobek ročních příjmů. V kombinaci s růstem cen nemovitostí, přenesením 4procentní daně z nabytí nemovitosti na stranu kupujících se vytvořil koktejl opatření, která výrazně ztěžují dostupnost úvěrového financování. A nejvíce tato opatření pak dopadají na mladé žadatele a jejich rodiny. Česká spořitelna na tuto situaci zareagovala a minulý týden oficiálně představila novinku cenově zvýhodněného financování pro klienty pořizující si první bydlení. Podstatou nabídky „První byt“ je, že banka žadateli nabízí stejnou úrokovou sazbu ať si bere hypotéku na 80 nebo 90 % hodnoty nemovitosti. Ostatní klienti, kteří nesplňují podmínky programu „První byt“, musí počítat při žádosti o hypotéku přesahující svou výší 80 % hodnoty nemovitosti (80 % LTV) s 1procentní přirážkou. Jaké jsou podmínky programu „První byt“? Kromě podmínky „nevlastnění“ žádné rezidenční nemovitosti je další podmínkou maximální výše úvěru 5 milionů Kč a účelem musí být pouze pořízení bytu, nikoliv výstavba rodinného domu.

Více informací o této možnosti vám rádi poskytneme osobně či telefonicky (Michal Grygar – 734 805 344)

Zdroj: realitymorava.cz

 

Hypoteční sazby klesají, díky soutěži bank o klienty

Cena hypotečních úvěrů nadále klesá, a to i přes to, že Česká národní banka v posledních měsících zvýšila klíčové úrokové sazby na 2 procenta. Hospodářské noviny uvádějí, že důležitou roli hraje situace na globálních finančních trzích, stejně jako hrozba obchodních válek a celosvětově zpomalující ekonomika na celém světě. Ačkoliv české úrokové sazby stoupají, výnosy německých dluhopisů klesly na – 0,2 procenta. Naproti tomu desetileté dluhopisy emitované českou vládou v současné době přinášejí výnosy kolem 1,6 procenta, což představuje pokles o 30 bazických bodů za pouhý měsíc. Rychlý pohyb sazeb vnímají někteří jako příležitost. Například UniCredit Bank v prvním čtvrtletí rychle snížila úrokové sazby hypoték, což jí umožnilo zvýšit objem hypoték, které poskytla v 1. čtvrtletí 2019 o 80 procent ve srovnání s předchozím rokem.

Zdroj: encompassme.com

 

100% hypotéka v roce 2019

100% hypotéky a mírnější DTI/DSTI pro klienty do 36 let? Ministerstvo financí připravuje novelu zákona, která zvýší dostupnost vlastnického bydlení mladým s nižšími příjmy a bez vlastních úspor.

Dnes mohou banky poskytovat hypotéky jen do LTV 90% a na bonitu klientů jsou kladeny vysoké nároky. Mladí mnohdy nemají dostatek vlastních úspor a juniorní pozice u prvních zaměstnavatelů obvykle neposkytují dostatečnou mzdu pro získání hypotéky a vysněného vlastního bydlení. Ministerstvo financí po dohodě s ČNB proto navrhuje úlevy pro mladé do 36 let. Nově by jim banky mohly půjčit až 100% z hodnoty kupované nemovitosti a na splátky by mohlo jít až 50% z čistého měsíčního příjmu (dnes 45%). Max. výše úvěru by činila 10ti násobek ročního příjmu žadatele o úvěr (nyní 9ti násobek).

Pokud by tento návrh prošel, určitě by si mnoho lidí oddechlo a s radostí šlo bydlet do vlastního, než aby platili vysoký nájem, a nakonec jim nemovitost stejně nepatřila. S tímto návrhem tak nelze než souhlasit a podpořit ho ve prospěch dostupnějšího bydlení v Česku.

Zdroj: bydleniprokazdeho.cz